Контакты 244851268 Телефон 8(067)6446674
Логин: Пароль: Код проверки: captcha >>Забыли пароль?

Поиск

>>Расширенный

Категории

Новости

Вы здесь: Начало > Новости

Како да водите орхидеи дома. Видео

 1. Специфичност на потрошувачката на влага од епифитите
 2. Која вода ќе ја наполни орхидејата
 3. Тврдост на водата
 4. Нивото на киселост на вода и неговата оптимална температура
 5. Колку често се препорачува напојување
 6. Четири главни методи за наводнување
 7. "Топол туш"
 8. "Потопување"
 9. Наводнување може
 10. Прскање корени
 11. Како да водите цутела орхидеја
 12. Разликата во напојување во зима и лето
 13. Заеднички грешки при наводнување

Орхидеи  - тоа е  епифити  кои се прикачени со корени на други растенија Орхидеи - тоа е епифити кои се прикачени со корени на други растенија. Сепак, тие не се паразити и не земаат никакви корисни супстанции од форофитите (домаќинските растенија). Растенија од семејството Орхидеи тие се хранат исклучиво со енергијата на сонцето, а влагата се добива од воздухот и врнежите во вид на дожд и магла.

Живеалиштето на овие растенија се смета за тропски региони на сите континенти, но дома, овие егзотични цвеќиња исто така се одгледуваат. Во оваа статија ние ќе разговараме за тоа како да се напојуваат орхидеите дома во тенџере, а исто така ќе ви кажат за методите за наводнување за почетници.

Специфичност на потрошувачката на влага од епифитите

Важно е да се разбере дека растенијата на епифите трошат влага според одредена специфичност што ги разликува од растенијата на форофит. Пред наводнување на вашиот егзотичен цвет, треба да ја проучите и разберете оваа специфичност.

И само после тоа можете да се прилагодите наводнување орхидеи што најмногу ќе одговара на природната потрошувачка на влага на цветот во дивината. Специфичноста е заснована на следниве модели: И само после тоа можете да се прилагодите  наводнување орхидеи  што најмногу ќе одговара на природната потрошувачка на влага на цветот во дивината

 1. Растенијата на семејството Orchid апсорбира влага во одредени дози и постепено. Таквиот механизам ќе се изврши поради успешната структура на корените на цветот. Коренскиот систем има фини влакна кои се покриени со lignified ткиво. Таа наликува на сунѓер, кој ја отстранува водата за консумирање.
 2. Во природното живеалиште на Орхидеи консумираат влага за време на дожд, магла, роса. Понекогаш апсорбираат течност од површината на форофите. Но, главната карактеристика е тоа корени на орхидеи секогаш проветрувани и не остануваат постојано влажни.
 3. Растот на претставниците на семејството Орхидеи под природни услови се случува според одреден циклус: прво, лисјата и коренскиот систем се активно развиени, тогаш периодот доаѓа цветни што честопати се совпаѓа со фазата на активен дожд во тропските предели. Ова треба да се земе во предвид при наводнување на домот и да се прилагоди интензитетот и враќањето на цикличната влажност.
 4. Епифитните растенија во процесот на еволуција ја стекнале способноста да преживеат суви периоди без никакви проблеми. Тие можат да акумулираат вода во лисјата, пука, корења и булба.
 5. Сончевата енергија и фреквенцијата на наводнувањето се меѓусебно поврзани. Кога во тропските географски широчини постојат периоди со мал број сончеви денови, епифитите го успоруваат растот и развојот, и во тоа време не им треба голема количина на влага. Покрај тоа, ако во текот на таквите периоди на влага ќе биде премногу, тогаш процесот на гниење на коренот систем може да започне.
Тоа е важно!Пред започнување со наводнување орхидеи , гребете го горниот слој на почвата и проверете колку е влажно внатре.

Која вода ќе ја наполни орхидејата

Најпрво треба да разберете каква вода треба да ја водите орхидејата. За нормален раст на егзотичен цвет, неопходно е да се изберат оптимални карактеристики на водната средина: киселост, цврстина, температура.

Тврдост на водата

Водата за наводнување на Орхидеи треба да биде мека, во екстремни случаи - умерено тешка. Независно се утврди тврдоста на водата, најверојатно нема да успее поради различни технички проблеми.

За општа проценка, ќе ги наведеме следните податоци: во Санкт Петербург и во балтичките земји, водата е мека, во Москва - умерено тешка, во Киев и во соседните области - многу тешко. Тоа е, ако во наведените региони на Русија вода не може да биде pretreated за да се минимизира цврстина, а потоа во Киев тоа е едноставно потребно да го направите тоа.

Орхидеи имаат многу сорти и видови - црна , Венус чевли , лудизирај , мртви , Ванда , коелини , дендробиуми , Cymbidiums, miltonia , cumbria , онцидиуми , - само некои од нив. За да се намали ригидноста, можете да купите оксална киселина, која е на полиците на многу градинарски центри. Во 5 литри вода се додава 1/8 лажици. кисело инфузиран ден. Потоа, водата е исцедена (со користење на филтер или газа завиткани неколку пати). Орхидеи имаат многу  сорти  и видови -  црна  ,  Венус чевли  ,  лудизирај  ,  мртви  ,  Ванда  ,  коелини  ,  дендробиуми  ,  Cymbidiums,  miltonia  ,  cumbria  ,  онцидиуми  , - само некои од нив Некои луѓе имаат тенденција да мислат дека можете да користите редовна дестилирана вода за наводнување, бидејќи е мека. Факт е дека таквата течност е целосно ослободена од минерални соли, и мора да се разреди со вода од чешма.

Уште еден ефикасен начин за намалување на вкочанетоста е филтрирањето. Денес, постојат посебни филтри за вода кои го ослободуваат течноста од габи, бактерии и соли на тешки метали.

Нивото на киселост на вода и неговата оптимална температура

Важна карактеристика на водата за наводнување е киселоста на pH вредноста. Експертите велат дека оптималната pH вредност треба да биде во опсег од 5-5,5. Ако киселоста е превисока, тогаш во течноста треба да се додадат неколку капки неподготвен сок од лимон, тоа ќе придонесе за негово намалување. Патем, нивото на pH е лесно снимано со помош на лакмусот.

Дали знаете? Некои видови растенија од семејството Orchid можат да го продолжат животниот циклус околу 100 години.

Оптималната температура на водата за наводнување не треба да надминува + 40 ° C Пониската температура треба да биде + 30 ° С. Течноста треба да биде на таква температура што кога ќе ги спуштите рацете во неа, не чувствувате непријатност. Оптималната температура на водата за наводнување не треба да надминува + 40 ° C Пониската температура треба да биде + 30 ° С

Колку често се препорачува напојување

Прашањето за тоа колку често ви треба вода за орхидеи во периодот цветни , останува најчесто поставувана на форумот цвеќарницата. Важно е да се разбере дека никој нема да ви даде недвосмислен одговор на такво прашање, бидејќи честотата на наводнување на егзотичен цвет зависи од многу фактори: начинот на садење, температурниот режим, типот на Орхидеи.

Така на пример Dendrobium , Cattleya и Odontoglassum не ми се допаѓа waterlogged почвата. Ваквите растенија преферираат да се акумулираат течност во корените, лисјата, пука и растат подолго време во сува почва.

И тука Phalaenopsis , Miltonia и Cymbidium треба често да се вода во активниот период на раст (за време на цветни), бидејќи наведените егзотични цвеќиња доживуваат тежок непријатност со недоволна влага.

Исто така, треба да се забележи дека доброто осветлување и топол воздух го стимулираат растот и развојот на цветот, се активираат активни фотосинтези, па затоа во такви периоди е потребно изобилство на наводнување.

Тоа е важно! Во лето, Орхидите треба да се наводнуваат 4-5 пати почесто отколку во зима.

Во лето, Орхидите треба да се наводнуваат 4-5 пати почесто отколку во зима

Методот на садење исто така игра важна улога. На пример Ванда расте во систем за суспензија, а прскањето на неговите пука и лисја е неопходно на секои 2-3 дена. Оние цвеќиња кои растат во почвата, богати мов и перлит (овие супстанции задржуваат влага добро), вода поретко (секои 5-7 дена, во зависност од сезоната).

Четири главни методи за наводнување

Постојат многу начини да се преубави егзотични растенија Семејство на орхидеи. Ќе зборуваме за четирите главни, кои најчесто се користат од домашни производители на аматери.

"Топол туш"

Во природното живеалиште, претставниците на семејството Орхид често апсорбираат влага во текот на летото топол дожд. Затоа растенијата треба да создадат услови колку што е можно поблиску до природните.

Секој месец за 2-3 минути, саксии за садови треба да се спуштат под топол туш, чија температура не смее да надмине 40 ° C На крајот на оваа постапка, неопходно е да се отстранат капките вода што се втурнале во синусите на листовите или четката од цвеќе. За ова можете да користите редовна памучна бриса.

Дали знаете? На исток, луѓето го сакаат пиењето наречено "Салеп". Најинтересно е што е направено од клубени од орхидеи.

Постои популарно верување дека топол туш може да го стимулира орхидеи да цути. Три постапки со интервал од 10 минути може да донесат фабрика како стрес кој ќе им помогнам на орхидеите на процесите на создавање.

Но, важно е да се разбере дека по наводнување користејќи го методот "топол туш", неопходно е темелно да се исуши и / или да се вентилира коренскиот систем на цветот, така што гнилите процеси не почнуваат. Позитивната страна на овој метод на наводнување - истекување од горните слоеви на почвените остатоци од соли на тешки метали и збогатување на корените со кислород.

"Потопување"

Овој метод на наводнување подразбира целосна потопување. тенџере со цвет во топла вода за 30 секунди. Важно е да не се претера во фабриката во течност, инаку може да предизвикате непоправлива штета.

По држењето на садот за триесет секунди, потребно е исто време да се исцеди вишокот на течност (да се чува во воздух). Овој метод на наводнување е погоден само за здрави цвеќиња кои немаат болести .

Па, личен совет: начинот на наводнување на "потопување" најдобро се изведува само за време на периоди на активен раст и цветни (доцна пролет, лето, првите недели од есента). Па, личен совет: начинот на наводнување на потопување најдобро се изведува само за време на периоди на активен раст и цветни (доцна пролет, лето, првите недели од есента)

Наводнување може

Веднаш треба да се забележи дека најдобро е да се наводнуваат орхидеи на овој начин во првата половина на денот (тоа ќе биде предност ако саксии се лоцирани на југоисточната страна од куќата). За наводнување, потребно е наводнување со мали дупки и засегната прочистена вода.

Наводнување да се произведе во текот на целата површина на почвата, без да влијае на точка на раст (исто така, не се обидуваат да истурат вода во синусите на листовите). Наводнувањето продолжува додека течноста не почне да тече од долните дупки во садот. Кога тоа ќе се случи, треба да почекате 3-5 минути и да ја повторите постапката. Потоа исцедете го вишокот течност од палетите.

Прскање корени

Сличен метод на навлажнување растенија може да се користи само од придружни сопственици. орхидеи , што е, расте на блокови. Бидејќи висуецот цвеќиња апсорбира влага многу побрзо и сува корени, наводнување треба да се врши малку почесто.

Експертите препорачуваат користење на пиштол за прскање кој е конфигуриран за "магла". Наводнување треба да се прави на секои 1-3 дена во раните утрински часови. Експертите препорачуваат користење на пиштол за прскање кој е конфигуриран за магла

Како да водите цутела орхидеја

Во периоди на цветни орхидеи треба да се напои малку почесто. Во природното живеалиште, дождот може да не падне долго, а тоа воопшто не му наштетува на растението, бидејќи тие се прилагодени на таквите процеси.

Но, ако сакате егзотичен гостин да ве воодушеви со убав и долг цвет, периодот на наводнување треба да се зголеми за 1,5-2 пати. Значи, ако обично се наводнува кога почвата се суши, тогаш цветната орхидеја треба да се напои изобилно на секои 3-4 дена.

Тоа е важно! Лесно е да се одреди состојбата на одмор на орхидеи: активниот цвет има зелен корен, додека спиечката е бела, покриена со веламен.

Ако процесот на цветни се јавува во текот на летото, тогаш треба да се запамети едно правило: интензитетот на наводнувањето треба да се зголеми со секое наводнување. Во овој случај, садот треба да се чува на сончевата страна на куќата. Во зима, цветањето се јавува поретко, но ако тоа се случи, неопходно е да се додадат различни врвни преврски во водата за наводнување.

Разликата во напојување во зима и лето

Пред да започнете со растење на орхидеи Phalaenopsis дома, треба да дознаете колку често да го водите овој егзотичен растение во зима и лето. Веднаш треба да се забележи дека за време на "хибернација" температурата на течноста за наводнување не треба да биде пониска од + 35 ° C

Ако местото каде што се чува цветот е премногу студено, тогаш пената треба да се стави под тенџерето. За време на периоди на одмор, кои често паѓаат во зимската сезона, напојувањето е минимизирано (наводнување се врши 1-2 пати месечно). Ограничувањата се отстранети само во случај на цветни егзотични растенија.

Во текот на летото, кога фабриката активно расте и се развива, наводнување се прави многу почесто. Но, важна фаза е периодот кога цветот остава состојба на одмор. Во пролетта, фреквенцијата и интензитетот на наводнувањето треба постепено да се зголемуваат.

По секое наводнување, цветот треба да се постави на сончево место, бидејќи започнуваат активните процеси на фотосинтеза. На есен, потребно е постепено да се намали наводнување и да се подготви орхидеи за состојба на одмор.

Заеднички грешки при наводнување

Многу често грешките при наводнување може да доведат до тоа орхидеи долго време не цвета или фабриката едноставно умира. Подолу даваме најчести грешки на лозарите на аматерски цвеќиња, за да не им дозволите да се грижат за вашиот цвет:

 • По тежок наводнување, многу луѓе забораваат да ја исцедат водата од палети. Оваа грешка води до фактот дека течноста е постојано во долниот дел од коренскиот систем, и бидејќи спонтано испарува веќе долго време, наскоро почнуваат процесите на распаѓање. Постои нерамнотежа во дистрибуцијата на течности во долните и горните делови на растението: пука, лисја и горниот дел од корените им треба влага, долниот дел од коренскиот систем се соочува со вишок на влага.

Дали знаете? Во Сингапур, постои Национален парк Орхидеи. Во неговата колекција има повеќе од 60 илјади видови на овие егзотични растенија, и ова е рекорден број во целиот свет.

 • Многу често орхидеи се продаваат заедно со влажен невидлив дел. Тој е дизајниран да ја задржи влагата, ако напојувањето е ретко. Но, бидејќи внимателно ќе се грижите за вашата фабрика, заборавајќи се на водоинтензивниот дел (кој се наоѓа во коренскиот систем и се состои од мов или пена гума), може да предизвикате непоправлива штета орхидеи . Мов или пена ќе остане влага долго време, а наводнувањето ќе биде доста честа појава. Сè што ќе доведе до фактот дека фабриката ќе умре од преголемо количество на влага. Тоа е причината зошто по купувањето на цвет е потребно трансплантација .
 • Пречесто прскање ќе доведе до губење на голем дел од зеленилото. Ако секој ден прскате цвеќе, влагата ќе се акумулира на растот и постепено ќе ги уништи клетките. Ваквите постапки се неприфатливи, па прскањето се врши не повеќе од еднаш на секои 2-3 дена, и по секоја постапка на влажност, садот се поставува на сончево место за добро сушење.

Сега знаете колку често водата орхидеи дома во лето и зима, така што тие не умираат и редовно даваат интензивно цветање. Запомни дека најважната работа во грижата за тропски гости е да создаде услови блиски до оние во тропските шуми на Америка и Азија.

Беше овој напис корисен?

Ви благодариме за вашите повратни информации!

Напиши во коментарите какви прашања не сте добиле одговор, дефинитивно ќе одговориме!

Можете да препорачате статијата на вашите пријатели!

Можете да препорачате статијата на вашите пријатели!

Да

Не

18 пати веќе
помогна


Дали знаете?
Дали знаете?
Дали знаете?
Беше овој напис корисен?