Контакты 244851268 Телефон 8(067)6446674
Логин: Пароль: Код проверки: captcha >>Забыли пароль?

Поиск

>>Расширенный

Категории

Новости

Вы здесь: Начало > Новости

Girириво грозје. Асистент, а не извор на проблеми

  1. Girржено грозје и неговите скриени таленти
  2. Едноставни правила за контрола на женско грозје
  3. Избор на услови за моќни винова лоза
  4. Правила за садење моминско грозје
  5. Елементарна грижа за женско грозје
  6. Зимско девојче грозје

Girржливото грозје се смета за едно од најголемите, најбрзорастечки и цврсти повеќегодишни лози. Погледот на неговото луксузно, ефикасно зацрвенето зеленило на крајот на сезоната, е добро познато на сите, бидејќи тоа е грозјето на девојчињата кои се најактивно користени во урбаното градинарство за украсување на згради. Во приватните градини, ова растение не е многу честа појава. Тој се смета за премногу агресивен, скоро неконтролиран, па дури и погоден за ширење на глодари и штетници низ целата страница и дома. Но, таквата репутација е целосно незаслужена. Girржливото грозје се смета за едно од најголемите, најбрзорастечки и цврсти повеќегодишни лози

Girириво грозје. © Тобиас Абел

Girржливото грозје, како едно од најлесните за одгледување големи градинарски растенија, може да стане вистинско магично стапче. На крајот на краиштата, драпењето високи wallsидови не го ограничува обемот на неговата употреба во дизајнот на градина.

Girржено грозје и неговите скриени таленти

Сите видови и сорти на женско грозје се користат како големи и моќни винова лоза. Со нивна помош, можете ефикасно да ја завиткате површината на која било област. Girржливото грозје создава густо, навидум украсно и речиси плочки покриено, поради необичното уредување на лисјата и независно регулирање на униформа дистрибуција на светлината што им доаѓа.

Блескавата светла портокалова или црвена есенска боја, убавината и помпезноста на круната, леснотијата и сигурноста на самоприврзување на растението не ги познаваат конкурентите меѓу лозите. Кај сите видови на женско грозје, антените густо се грануваат и цврсто се држат до рамните wallsидови, така што растението не е загрозено дури и од сопствената значителна тежина на угледна возраст.

Lishржливото грозје не се плаши од загадување, чад, па дури и од најтешките услови, додека одржува лесен сјај на атрактивно зеленило. Совршено е за спектакуларно градинарство на wallsидовите, дури и чиста, какви било моќни и високи потпори, украсување на темните, празни страни на зградите и гигантските огради, создавање на таканаречено континуирано уредување и густа рамномерна обвивка.

Girржливото грозје е во состојба да формира изненадувачки убави зелени тунели, да ги претвори пергоалите во луксузни предмети, да украсува стари дрвја, летниковци и павилјони. Па дури и овие функции не ги исцрпуваат можностите за неговата употреба во дизајнот на пејзажот.

Girржливото грозје е многу добро како растение ползено растение. Може да се користи за создавање неверојатно убави и бујни, густи теписи во оние области каде што е невозможно да се разбијат тревни тревници или жаришта од тревни покривки од земја. Тој не се плаши од суви отворени простори и каменити падини, расте добро дури и во најсиромашните почви, не ја губи можноста ефикасно да ја засади почвата дури и во најгуста сенка и во исто време ги задржува сите предности на зеленилото во хоризонталната рамнина.

Како фабрика за приземје, ѓубриво грозје може да се одгледува од сечи, ќе се создаде дебел килим од садници лоцирани во интервали од околу 1 метар, а за да се забрза процесот, садници можат да се позиционираат двапати поблизу. Декоративен и елегантен тепих од женско грозје ќе создаде неверојатно брз, без да бара практично никакво одржување.

Плевелите не растат и не се шират под грозје, не спречува одгледување и развој на големи грмушки и дрвени дрвја, што го прави едно од најперспективните култури за садење големи области и области со тешки услови.

Не треба да ги забораваме чисто практичните доблести на женско грозје. Преку употреба на ова растение во уредување, можете да постигнете многу поголема ефикасност од топлинска изолација, да ги заштитите зградите и градинарските павилјони со летниковци од ветер и дожд, затоа што крошна на лисјата на грозјето на девојчето е навистина неверојатно густа и ги одржува структурите долго време од штетните ефекти на околината.

Градинарството на моминско грозје овозможува во текот на летото дури и во најжешките денови да уживате во ладноста во просторијата или летниковците, во зима - да го направите системот за греење што е можно поефикасен, а загубата на топлина - минимална.

Градинарството на моминско грозје овозможува во текот на летото дури и во најжешките денови да уживате во ладноста во просторијата или летниковците, во зима - да го направите системот за греење што е можно поефикасен, а загубата на топлина - минимална

Girириво грозје. © Поткровје на несоница

Едноставни правила за контрола на женско грозје

Озлогласената агресивност на грозјето на девојчето се манифестира само кога на растението му се дава целосна волја и воопшто не се грижи за елементарната контрола на неговиот развој или грижа со децении. Лажното грозје, со внимателно следење на неговото ширење и навремено задржување, никогаш нема да лази неконтролирано во градината, ќе оштети wallидови или материјали за покривање, ќе создаде сенка, влага и канап сè околу себе.

Едноставно контролирање на градинарски работи е сè што е потребно за ова растение. Ако видите дека грозјето се развива премногу активно или нивните пука почнуваат да лази во области каде што не се потребни, едноставно отсечете го вишокот и скратете ги лозите. Колку повеќе се сече женствено грозје, толку повеќе се згуснува нејзиното зеленило, се открива украсната шема на круната и бојата на лисјата и полесно е да се справите со нејзината тенденција да расте брзо.

Но, ова не се сите едноставни трикови што ќе помогнат да се содржи агресивноста на грозјето на девојчето и да се избегне несакана заплена на територијата. Постигна драматично драпење на површината и посакуваниот ефект, доволно е целосно да се исклучи наводнување и врвно облекување од системот за нега на грозје - и неговиот раст нема да запре, но значително ќе забави. Фабриката ќе изгледа добро и свежо, но ќе престане активно да ги зголемува висината и волуменот.

Фабриката ќе изгледа добро и свежо, но ќе престане активно да ги зголемува висината и волуменот

„Starвездени тушеви монам“ женско грозје. © ulули Вајсенхорн

Избор на услови за моќни винова лоза

За грозјето на една девојка да се развива и да расте успешно, дури не треба да изберете внимателно одредени параметри на осветлување или почва. Ова е едно од најпознатите скромен и цврст градинарски растенија. Girржливото грозје е во состојба да се прилагоди на речиси сите услови, преживува дури и таму каде што нема плодна почва или ако расте во ограничено количество од тоа.

Може да се сади и во нај осветлените области на градината, погоден за лесни култури, на јужната страна на зградите и во прилично густа сенка. Овие се лијани толерантни во сенка, но не и со сенка, а под густите круни на дрвјата или на северната страна од зградите подобро е да се садат само кога растението е осветлено од сонцето барем неколку часа на ден. Највисоката ефикасност од сите видови и сорти на девојчево грозје во penumbra достигнува многу различен интензитет од длабок до расфрлан.

Што се однесува до почвата, секој од неговите недостатоци, од лошо ракување и набивање до лоша содржина на хранливи материи или прекумерна вар и киселост, може да се компензира за време на садењето. Lishржливото грозје може да расте буквално во која било почва, дури и суво, но кога садите растенија, мора да следите некои правила на основните земјоделски практики. Предностите на девојчето грозје се рангирани и можноста да се издржи трансплантација на која било возраст.

Предностите на девојчето грозје се рангирани и можноста да се издржи трансплантација на која било возраст

Girириво грозје

Правила за садење моминско грозје

Садењето е во суштина единствената тешка компонента на одгледување на оваа лоза. Lishржено грозје може да се сади во пролет, како во средината на есента.

Садници од девојче грозје треба да се наоѓаат на 1 m од зградите или потпорите, по што ќе треба да се издигнат и на растојание од околу 1 m од другите големи растенија.

Пред садење подобро е да се ископа почвата за идно одгледување заедно. За грозјето на девојчето собрани големи јами за садење, слично на дрвенестите растенија. Оптималната големина на дупката за слетување е околу 60 см во длабочина и ширина. Моќен дренажен слој висок околу 20 см е задолжително поставен на дното, користејќи фрагменти од скршена тула, кршен камен и песок за да се создаде најдобра можна пропустливост на водата.

Целото тло извадено од дупката за слетување треба да се подобри: целосно заменето со подготвена мешавина на почва, или само додадете тресет, компост и песок. Најдоброто за грозје за девојчиња се смета за мешавина од земја што се состои од еднакви делови тресет, компост и лиснато земја со додавање на половина од уделот на песок.

Со цел грозјето на девојчето успешно да се вкорени и да започне рапидно расте, доволно е правилно да ги поставите садници во јамата за садење. Коренскиот врат на младите растенија треба да се наоѓа точно на ниво на почвата. Не може да биде погребан или подигнат над земјата. По садењето, неопходно е веднаш да се изврши полнење наводнување, користејќи до 2 кофи вода за секое растение.

Во првата година по садењето, особено ако се користат садници добиени со сечење, подобро е да им се обезбеди на растенијата минимална грижа. Girржливото грозје благодарно ќе одговори на мелењето на почвата во висина од околу 6 см, што целосно ќе се откаже од плевење и олабавување, а на наводнување со дополнителни преливи.

Елементарна грижа за женско грозје

На ова растение практично не му требаат дополнителни процедури. Поинтензивна нега ќе ви биде потребна само за млади растенија, па дури и тогаш, ако сакате да постигнете најбрза можна тапацир на wallидот или структурата во најкус можен рок.

За да се стимулира активниот раст на женско грозје, може да се направат две преливи годишно за растенијата. Во пролет или во јуни, за тоа се применуваат околу 40-50 g од целокупно минерално ѓубриво, а приближно еден месец или два по првото врвно облекување, се користи органска материја или се повторува минералното облекување. Но, ѓубривата се применуваат само за оние женствени грозје, во кои сакаат да го стимулираат активниот раст на висината и големината.

Наводнување на оваа лоза како такво не е потребно. Но, продолжената суша може да предизвика вистински престанок на растот, затоа, во суво и топло лето, фабриката се напои 3-4 пати наутро или навечер, обезбедувајќи компензација за неповолните временски услови. За женско грозје користете 1-2 кофи вода за секоја лијана. Ако го ограничите растот на Спајдермен, тогаш наводнувањето може да се исклучи и од нега.

Барем еднаш годишно, обидете се да ја пробиете почвата, да отстраните големи плевели или да извршите мулчирање, што го спречува нивниот развој во стеблата на дрвјата.

Girржливото грозје е склоно кон постепено издигнување во почвата и изложеност на ризом. Ако забележите дека корените на растението почнуваат да се испакнати над земјата, не заборавајте да посипете на свежа почва и малку да ја зафатите лозата. Обично оваа постапка се спроведува на есен, како дел од подготовката на градината за зимата.

Градинување како такво, девојче грозје не е потребно, освен за отстранување на суви и оштетени пука и ситуации кога е неопходно да се ограничи лозата и да не се остави да оди подалеку од распределената област. Елементарното сечење на некои гранки или скратувањето на непотребните ќе ви овозможи ефикасно да го контролирате растот на растенијата.

Богородичкото грозје е целосно отпорно на болести и штетници. Лесно е да го направите патот до глодари згради преку своите камшици, но основните мерки во основата на лозите во форма на стапици и мамки овозможуваат полесно решавање на овој проблем.

Лесно е да го направите патот до глодари згради преку своите камшици, но основните мерки во основата на лозите во форма на стапици и мамки овозможуваат полесно решавање на овој проблем

Girириво грозје

Зимско девојче грозје

Во услови на региони со сериозни зими, единствениот вид целосно зимско-тврдо вино е девственото грозје девица, попознато како пет-лиснат. Иако грозјето на Хенри, три-посочено, Томпсон, листовите се уште поубави и тие се исто така многу добри и како ползавци и како копно, сепак ќе им треба засолниште и отстранување од потпорите за зимата.

Во првата година по садењето, подобро е да се покријат сите моминско грозје со суви лисја и смрека гранки, а во иднина, пет-летоци не ќе треба никаква заштита.