Контакты 244851268 Телефон 8(067)6446674
Логин: Пароль: Код проверки: captcha >>Забыли пароль?

Поиск

>>Расширенный

Категории

Новости

Вы здесь: Начало > Новости

➤ Како да го чистите тоалетот дома, како да го чистите резервоарот и капакот, а исто така и за чистење на четката

 1. Оттогаш за чистење на тоалетот
 2. Народни лекови
 3. Професионални алатки
 4. Како да се мие тоалетот
 5. Алатки
 6. Почнуваме да чистиме
 7. Превентивни мерки
 8. Чистење на тоалетни садови. Видео

Како да го исчистите тоалетот брзо и ефикасно

Како да го исчистите тоалетот брзо и ефикасно

Чистете го тоалетот - еден од приоритетите на совеста водителка. Сите предмети во бањата се чуваат чисти, не само од естетски причини, туку и за хигиенски цели. Тоалетот не е исклучок. Овој предмет треба да го измие вообичаеното дневно загадување и периодично да организира општо чистење: ги миете сите делови на уредот (резервоарот, капакот, тоалетот итн.) И да спречите појава на 'рѓа, камен, плакета. Инаку, тоалетот ќе стане место за размножување за бактериите, или дури ќе стане запушена и ќе испорача многу непријатни проблеми. Постојат многу начини за чистење на површината од нечистотија.

Содржината

 • 1 Отколку да го исчистам тоалетот
 • 2 Како да се мие тоалетот
 • 3 Чистење на тоалетот. Видео

Оттогаш за чистење на тоалетот

Денес опсегот на производи за чистење за водовод е многу широк. Но, во прилог на домаќинство хемикалии, постојат народни рецепти композиции. Ние ги набројуваме главните народни и професионални алатки.

Народни лекови

Народни рецепти за чистење на тоалетот се првенствено дизајнирани за редовна нега. Старите седименти и загадувањето ќе бараат специјални професионални алатки.

 • Оцет Загрејте го растворот од 9% оцет на 40-50 степени, претходно покриен со сад за капакот. За постапката, една чаша од 250 ml е доволна. Додадете една лажица сода и капка јод. Наполнете го тоалетот со овој раствор или прицврстете влажна ткаенина на валкано место. Почекајте два до шест часа и продолжете со отстранување на нечистотија. Оваа алатка е погодна за отстранување на варовник, бидејќи киселината кородира со минерални наслаги.

  Оваа алатка е погодна за отстранување на варовник, бидејќи киселината кородира со минерални наслаги

  Оцет помага во борбата против вар на ѕидовите на тоалетот

 • Лимонска киселина. Лимонска киселина, како оцет, ќе помогне да се ослободи од плака и уринарен камен. Истурете ги загадувачите со кристали од лимонска киселина и оставете го преку ноќ. Прашокот не треба да остане потполно сув, неопходно е киселината да се навлажнува кон конзистентноста на чорбата. Износот на средствата зависи од областа на валканото место. Ако лимонската киселина не помогнала со првата апликација, може да ја повторите постапката. Некои домаќинки им се советува да додадат пепел на лимонска киселина, што ќе им даде ефект на пена.

  Некои домаќинки им се советува да додадат пепел на лимонска киселина, што ќе им даде ефект на пена

  Кристалите на лимонска киселина служат како чистачи за тоалетни садови.

 • Сода за печење. Сода помага да се справат со нечистотија на различни површини. Тоа може да се примени за чистење на тоалетот. Истурете сода на валкани области и оставете го преку ноќ. Во утринските часови, темелно исчистете ги дамките со четка или сунѓер и исплакнете со вода. Повторете неколку пати ако е потребно. Друг метод за чистење со сода: истурете сода на површината што треба да се исчисти и почекајте половина час. Потоа истурете оцет и, додека има реакција, избришете со четка. Сода ќе помогне во борбата против масни наслаги и ќе ја дезинфицира површината, а оцетната киселина ќе се справи со варовната скала и 'рѓа.

  Сода ќе помогне во борбата против масни наслаги и ќе ја дезинфицира површината, а оцетната киселина ќе се справи со варовната скала и 'рѓа

  Сода бикарбона - универзален почист

 • Кока-кола Конечно, да блесне во тоалет, може да се прелива во него сите познати кола, која вклучува ортофосфорна киселина. Таа исто така ќе отстранува напад и камен. Подобро е да се пополни во текот на ноќта, така што производот ќе работи.
 • Сирење во прав. Сенф е совршен за секојдневно чистење - го дезинфицира и го мие мрзливиот филм. Сува сенф (1 лажица Л.) Се меша со скроб (100 гр.) И лимонска киселина (1 лажица Л.). Додадете вода за да направите кашеста маса и нанесете на ѕидовите. По неколку часа, избришете го со сунѓер. Со сенф и 'рѓа, сенф не може да се справи, па затоа со темелно чистење може да се додаде само како средство за дезинфекција.

  Со сенф и 'рѓа, сенф не може да се справи, па затоа со темелно чистење може да се додаде само како средство за дезинфекција

  Сенфурн прав може да послужи како антимикробен агенс.

Професионални алатки

Специјални агенси вклучуваат силни киселини, алкали или хлор. Затоа, пред да ги користите, се грижи за вашата безбедност: да носите гумени ракавици, да го заштитите вашиот респираторен систем. За разлика од популарните "меки" производи за чистење, професионалните хемикалии за домаќинство брзо се справат со нечистотијата на површините на тоалетот, постапувајќи поагресивно.

 • Оксална киселина Алатката се продава во продавници за аптеки и хардвер. Нанесете го овој прав на влажна крпа и истријте го валканото место. Ако е можно, истурете ја киселина во тоалетот и оставете го тоа преку ноќ. Исто така постојат и професионални производи базирани на оксална киселина - Sanox Ultra, Sarma - гелови на домашно производство.

  Исто така постојат и професионални производи базирани на оксална киселина - Sanox Ultra, Sarma - гелови на домашно производство

  Оксалната киселина ги кородира депозитите на ѕидовите на тоалетот

 • Фосфорна киселина. 5-7% раствор на оваа киселина совршено ќе се справи со контаминација во тоалетот. Покрај тоа, оваа алатка може да се истури во резервоарот. Пластичните цевки со ортофосфорна киселина нема да бидат засегнати. Наполнете го тоалетот и резервоарот со киселина 15 минути, потоа избришете и исплакнете темелно. Оваа алатка ги отстранува 'рѓата и натопенот. Но, може да се купи чудо реагенс во продавници за автомобили или во продавници кои се специјализирани за радио стоки, бидејќи, за наменетата цел, ортофосфорна киселина се користи за лемење.

  Но, може да се купи чудо реагенс во продавници за автомобили или во продавници кои се специјализирани за радио стоки, бидејќи, за наменетата цел, ортофосфорна киселина се користи за лемење

  Фосфорната киселина помага да се елиминира 'рѓата.

 • Хлор. Многу често во јавните тоалети, наоѓаме мирис на хлор. Ова не е изненадувачки, бидејќи хлорот има антибактериски својства и совршено белење, поради што се користи на јавни места. Но дома, редовно користење хлор за чистење не се препорачува, бидејќи може да ја оштети керамичката површина на тоалетот и е штетно за здравјето. Но, во изолирани случаи, сеуште е можно да се користи таква алатка. Особено ако треба правилно да ја дезинфицирате и да ја избелите садот. Погоден белило базирано на хлор "Белина". На површината нанесете "белина" и по половина час избришете со четка или сунѓер и исплакнете со вода.

  На површината нанесете белина и по половина час избришете со четка или сунѓер и исплакнете со вода

  Бели бели и дезинфицирани

 • Хлороводородна киселина Постојат совети за користење на раствор на хлороводородна киселина на интернет, но во чиста форма е многу опасно, затоа препорачуваме да користите само производи базирани на тоа: "Силит бенг", "Тоалет пате", "Доместос". Покрај тоа, сите професионални производи се опремени со удобен тенок нос за чистење на површината под раб и имаат конзистенција на дебел гел. Згора на тоа, на многу пакети со фабрички производи постои заштита против децата.

  Згора на тоа, на многу пакети со фабрички производи постои заштита против децата

  Составот на Domestos е хлороводородна киселина

 • Pemolux. Pemolux е сода базиран на прашок за чистење. Составот на Pemolyuks вклучува и мермерни чипови, сурфактанти и мириси. Ефикасноста на Pemolyuks се постигнува со абразивна структура. Затоа, добро е да ги исчистат плаките и уринарниот камен. Пред да го користите прав, пуштете ја целата вода надвор од тоалетот. Се шири на нечисти области и се фаќа со сунѓер. Недостатоци е тоа што правот ја гребе на површината, а нечистотијата се затнат во микротреците.

Не користете електролит за чистење, како што препорачуваат некои локации. Ризикот од хемиски изгореници ја надминува можната ефикасност.

Вреди да се напомене дека ако имате обоен тоалет, тогаш не треба да користите средства со лимонска киселина и хлор. Тие можат да ја избелат површината или да остават дамки.

Да резимираме: народни лекови се безбедни, но бараат големи напори и време за чистење. Посебните производи се опасни за здравјето, но кога се користат правилно, тие се справуваат со чистење поефикасно и брзо. Изборот е ваш.

Како да се мие тоалетот

Кога е избрана алатката, продолжете со чистење.

Алатки

За перење ќе ви треба:

 • четка (подобро со двојна четка или дополнителна млазница за раб на тоалетот);

  четка (подобро со двојна четка или дополнителна млазница за раб на тоалетот);

  Двојната четка на четката ви овозможува да ја користите на различни делови од тоалетот

 • тежок сунѓер (не користете за други предмети во бањата и да се префрлите на нов по секое чистење);
 • пемзажен камен на стап (не користете за обоени тоалетни чинии);

  пемзажен камен на стап (не користете за обоени тоалетни чинии);

  Камен на камен на стап - удобен уред за чистење на тоалетот сад

 • гумени ракавици, маска (многу специјални производи се базираат на силни киселини кои се опасни за здравјето).

Почнуваме да чистиме

За да бидете задоволни со резултатите од чистење на тоалетот, следете ја следната постапка:

 • Извадете го целиот вишок околу тоалетот, за да не се прска. Не ставајте ги алатките и алатите на резервоарот: тие едноставно може да паднат внатре.
 • Пред чистење на тоалетот, отстранете ја водата од него со клип.
 • Ако песок има акумулирано во внатрешноста кое не може да се измие со едноставен мозоци, обидете се да фрлите кофа вода во исто време како и мозокот и да работите со клип. Песокот мора да оди.
 • Намалете го тоалетот со топла, но не топла вода. Значи вашата алатка ќе биде полесно да се справи со нечистотијата.
 • Нанесете детергент на нечисти површини во садот, не заборавајќи ја површината под раб. Времето за чекање по апликацијата зависи од видот на производот, но не пократко од 30 минути. Неопходно е да се дезинфицира тоалетот.
 • Додека алатката работи, продолжуваме да ја чистиме надворешната површина. Започнете на врвот: избришете го резервоарот, држете го, покријте го. За да го направите ова, користете ја истата алатка како и за внатрешната површина на чинијата.
 • Измијте го седиштето темелно и избришете го.
 • Нанесете го производот на шарките што го држат седиштето и исчистете го со тврд сунѓер или четка. Редовно крпа не може да стигне до сите делови на петелките.
 • По седиштето измијте го стаклото - долниот дел.
 • Потоа се враќаме на внатрешната површина и со помош на четка или сунѓер го протриваме производот и го чистиме од нечистотии. Бидете сигурни да се чисти под раб, каде што многу нечистотија и бактерии се акумулираат. Потоа избришете го дното на чинијата, а потоа исчистите го одводот до дното.
 • Затворете го капакот и исцедете го вишокот на вода.
 • По чистењето, не оставајте ја четката влажно во садот, и суво, ставајќи го под капакот на тоалетот - водата ќе се исцеди во чинијата. Ова ќе ги спречи бактериите да се размножуваат во садот и непријатните миризби во тоалетот.
 • Превентивни мерки

  За да избегнете да се справите со 'рѓа, камен и плоча, спречете ја нивната појава следејќи ги следниве препораки:

  • не дозволувајте постојана струја на вода, за ова, осигурајте се дека резервоарот за одвод е во добра состојба;
  • не фрлајте остатоци од храна во тоалетот, особено мрсна отпад;
  • употребувајте уреди кои одржуваат чистота со секој одвод - дискови, таблети, контејнери за гел за детергент прикачени под рамката;
  • мијте го тоалетот со детергент најмалку еднаш неделно.

  Чистење на тоалетни садови. Видео

  До молк секогаш задоволен од окото и не стана извор на болест, редовно чистете го тоалетот, користејќи соодветни средства и методи. И навремена превенција ќе ве спаси од дополнителни напори при чистење на тоалетот.

  Извор на